Cahil Nedir, Kime Denir Neden denir?

Cahil kimseler, bilgisiz kimseler değillerdir. Cahil kimseler, bildikleri şeyi yanlış bilenler yani bilgiyi yanlış anlayanlar, doğrusu söylense bile kendi bildiğinin doğrulunu savunanlar ve kanıtlasanız bile bu kanıtı görmezden gelenlerdir.

Cahillik yanlış bilgidir. Yanlış Bilgi beraberinde suçu, günahı, hatayı ve birçok olumsuz vakayı peşinden getirir.

Cahilliğin nedenleri aslında toplumsaldır, toplum olarak gelişmeyi becerememiş güruhlarda cahil insan sayısı elbette fazladır. Cahilliğin temelinde ”Eğitimsizlik” yatar…

Eğitimsiz anne ve baba kendi nesline gerekli bilgiyi aşılayamaz ve eli, ayağı gözleri ve kulakları olmasına rağmen kötürüm bireyler yetiştirirler. Ve bu ölçü insanların yanlış eğilimlere, yanlış yollara sapmasına neden olur.

Cahil olmanın birden fazla sebebi vardır; iç karmaşası genelde buna sebep olur, ne istediğini bilmeyen insanlar, vakitlerini doğru kullanamazlar ve vakit öldürecek şeyler yaparak, bilgiden yoksun yaşamaya ve hazır bilgiye konarak zaman geçirirler.

Söylenenlere körü körüne inanmak cahilliğin en büyük sebeplerinden… Araştırmamak, olduğu gibi kabul etmek, sorgulamamak ve peşi sıra gelen bir yığın sebep.

İnsan Cahil Olursa Ne Olur?

Amacım, cahil kelimesinin anlamını vermek değil, hiçbir zaman amacım bu kadar kısa olmadı, insanlara okuyacakları dolu makaleler vermekte olmadı, üzüldüğüm ve karamsarlığım istediği için yazıyorum.

Cahilliğin sebep olduğu o kadar şey var ki görmemek, görmezden gelmek, bilmemek aklıma, mantığıma sığmıyor.

Bak şu cahillere;

Cahil insanlar kumar oynarlar, bilirsiniz ki kumar kötü bir şeydir, elbette parası çok olan için hiçbir şey gibi görünebilir, ama parası çok olanın da ülkesi için kalkındırmaya yönelik şeyler yapması gerekir. Özellikle ülkemde sanatçı kesimi, diğer ülkelere gidip, paralarının büyük kısmını daha fazla kazanacağım ümidiyle kaybediyor, anapara azalıyor, sermayemiz kayboluyor, halbuki bunu daha akilane kullanabilir ve ülkesi için, yeni nesiller için umut kapıları açacak şekilde harcayabilir, ama ”Bana ne” diyor, çünkü cahil.

Cahil insanlar at yarışı oynarlar, at yarışı oynamak zevkli olabilir, hayatımda hiç at yarışı oynamadım, bana hep itici geldi, yaklaşık 50-60 tane erkeğin, bir odaya doluşup, bağırışıp, çağırması oldukça itici. Parayı bir atın bacaklarına bağlayıp, zengin olmak ümidi, başlı başına cahilliktir. Evde çocukları aç, karısı aç beklerken, bilmem kaç para verip, altılı, ganyan bilmem ne oynuyor. Oysa ufak gibi görünen bu miktar birleştiği zaman büyük bir ölçüye ulaşıyor. Bilime harcansa, şimdiye kendi uydumuzu üretmiş olurduk, ama ”Bana ne diyor, çünkü cahil.

Cahil insanlar, süper toto, sayısal loto oynarlar, zenginlik hayali kurmanın cahil olmakla alakası yok diyebilirsiniz ancak zenginlik oldukça gereksiz bir istektir, sadece isteklerini yapabileceğin için yığınla paran olması, bilmem kaç paralık arabaya binmek, ”Kazanıyorsam, harcarım kardeşim.” demek kesinlikle gereksizdir. Çünkü, bilmem ne marka bindiğin arabanın üreticisi yine başka bir ülke, üstelik zalim ülke, Afrika’yı sömüren, petrol için Irak’ı yerle bir eden ülke, sen buna katkıda bulunuyor ve bundan keyfi alıyorsun, ama ”Bana ne diyor, çünkü cahil.

Bilinçsiz Tüketmek Cahilliktir

Cahil insanlar tüketirler, tüketmek cahilliktir, bilinçli tüketmek cahillik değildir. Şu güzelim gezegen dünyayı artık o kadar perişan hale getirdik ki, ”Küresel Isınma” diye bir derdimiz var, nereden nereye, güzelim oksijenini içimize geçerken, yerken, içerken, saniyeleşirken, tekelleşirken ve gökyüzünü zehirlerken, denizleri zehirlerken, aklımıza bile gelmiyor. İşte bu bilinçsizlik eşittir cahilliktir. Ama ”Bana ne diyor, çünkü cahil.”

Kendisinden başkasını düşünmemek de cahilliktir. Kibir, insanları başlı başına yeyip bitiren duygudur. Fark edemesek de gün içerisinde insanların giyimlerini eleştirir, yediklerini eleştirir, içtiklerini eleştirir, söylediklerini eleştirir ve kendimizi görmeyiz. Oysa yediğimiz lahmacunu az önce instagramda, bilimum ne kadar sosyal medya mecrası varsa orada paylaştık, hava attık, yemeyenlere inat, yiyemeyenlere inat olsun dedik ve çatlasınlar, patlasınlar dedik ucuz giyinenlere, oysa ucuz giyinmeleri de tekelleşmenin, başkalarını düşünmemenin sonucu değil miydi? Ama ”Bana ne diyor, çünkü cahil.”

Sinirlenmek de cahilliktir, öfkesine yenik düşenden daha cahil kim olabilir? Sinirliliği marifetmiş gibi, asabiyeti güzel bir takıymış gibi gösterip, tuttuğu futbol takımının kaçırdığı gole, karşı takımın attığı gole küfrediyor… meziyeti küfredebilmektir çünkü… söylesen sana da kızar ve öfkelenirler, dinlemezler. ”Bana ne derler, çünkü cahiller.”

Birini öldürmek en büyük cahilliktir. Ayrıldığı eşini öldürenler mi dersin, tuttuğu takımın gol yemesine sinirlenip, rakip takımın taraftarını öldürmesini mi dersin, kazanamadığı üniversite için kendini mi öldüren dersin, petrol için öldüren mi dersin, miras için öldüren mi dersin, sebepsiz öldüren mi dersin, öldürebildiği için öldüren mi dersin, ya ne dersin birisini öldüren kişiye cahilden başka?

Torpil yaptırmak cahilliktir… başkasının hakkına gizlice tecavüz etmek üstü kapalı cahilliktir. Sırf gelecekte sen güzel yaşa diye başka birinin kötü yaşamasına razı olmak cahilliktir.

Açık seçik film izlemek cahilliktir. Kendi uzuvlarını başkasının aldığı zevkle okşayan kişi cahil değil de nedir?

Cahillik Sapıklıktır

Sapıklık cahilliktir… Küçücük çocuklara tecavüz edenler, üniversite öğrencisine tecavüz edip bileklerini kesenler, aile içi tacize tavizle bakanlar cahildir. Ve ceza hukukumuz maalesef cahildir, 8 yaşındaki bir çocuğa tecavüz eden kişiye 2 yıl ceza vermek cahillik değil de nedir?

Ve her gün binler satan gazetelerde bu olayların manşetlerde sanki ”Yapan kişinin yanına kâr kaldı” demek istiyormuşcasına kalın puntolarla yazılmış ucuz kağıtları. İnsanlar cahillik okumak için para verip satın alıyorlar, oysa bir kütüphanenin önünden bile geçmez, bünyesinde kaç kromozom olduğunu bilmez… Trilyonluk beden donanımıyla sadece nefes alır verir, vakti öldürüp gece yatağına, yorganının altına gömer ve sonraki güne uyanır yine bilinçsizce.

Şöyle bir makine olsa da düğmesine bastığınızda tüm cahiller yeryüzünden silinse, ya da hepsi birden bilgi açı, aşığı insanlar oluverse… Cahillik o zaman ortadan kalkardı.

Cahillik, kötü olan her şeyi içinde barındıran bir kavramdır. Hata yapmanın özü cahilliktir, elbette bile bile hata yapılıyorsa cahillikten çok kötülüktür içinde yatan.

Sonuç olarak cahillik kötü nesillerin yetişmesine, kötü nesiller kötü bir geleceğe, kötü bir gelecek dünyanın kirlenmesine, dünyanın kirlenmesi yok olmaya mahkum bir gelecek yaratmaktır.

Cahillik, bilginin içeriğini yeterince anlamamak, kavramamaktır. Şu ülkede öyle cahil kimseler var ki, cahillik, dumanı tüten sönük bir ateş kalır yanında.

Biliyor musunuz cahili cahil olarak kabul etmekte cahilliktir. Sırf iş yerinde bir makama sahip diye cahillerle iyi geçinmek cahilliktir. Sırf bir yerlere eli kolu uzanıyor diye o kişiyle arkadaş olmak cahilliktir. Sırf topluma nüfuzu var diye cahil birine hayranlıkla yaklaşmak cahilliktir. Sırf Instagram’da 100.000 takipçisi var diye o kişiye imtiyazlı davranmak cahilliktir.

Ülkemi seviyorum ve insanların, cahil olmayan insanların yaşamasını, gözleri gören, kulakları duyan ve bilinçli insanların yaşamasını istiyorum. Umarım bir gün gerçekleşebilir bu hayal.

Oğuzhan Deniz * Cahillik denizinde yüzen balıklardır insanlar, tuzlu su cahilliğin şeffaf örtüsü, herkes üstüne çekmiş uyuyorlar bu derinlikte.

 

Cahil Nedir Kime Denir Neden Denir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir