Sen, ben ve diğer insanların adına… kendimize verdiğimiz isimlerle seslenirken ses tellerimizden, kulaklarımızın işiten kemiklerine kadar ne kadar da ilim doluyuz. Tek bir insan bile paha biçilemez değerde.

O halde?

Matematiğe ihtiyacımız var, çünkü matematik evrenin temelini oluşturan her bir gizeme ışık tutan dildir. Açıklanabilir ve gözle görülebilir değerleri verebilen kanıtlar, delillerdir.

Aslında hiçbir derdim yok, yemeğimi yiyorum, suyumu içiyorum ve nefes alabiliyorum. Hatta biraz daha ileri gidip sigaramın ucundaki ateşe bakarken gözlerimi şaşı bile yapabiliyorum. Ne muhteşemim ben böyle. İstediğim her şeyi yapmakta özgürüm. Ne kadar da harika ellerim var… baksana yazılar yazabiliyorum… ne kadar da doğaüstü böyle benim yaratılışım aslında.

Bunda bir matematik yoksa neyde var matematik… Her şeyde matematik var… en ince ayrıntısına kadar ama insanlarda matematik yok, onların fikirlerinde, hayatları boyunca hiçbir matematikleri yok, gördüklerini yorumlamada, anlamakta, işitmekte hiçbir matematik yok. Onlar bilmiyorlar, görmüyorlar, işitmiyorlar ve dünyaya daha ne kadar gereksiz olabilmek adına yaptıkları şey varsa, hepsi onlarda.

Matematik basittir. 1 ve 1’i toplarsanız 2’yi elde edersiniz. 3 ve 4’ü toplarsanız 7 eder, ne bileyim matematik için trilyonlarca örnek verebilirim… Ve herkes bu örnekleri anlayabilir, aslında herkeste vardır matematik de kimse bilmez bunu. Çünkü ego bunun önüne geçer. Beklettirir, görmezden geldirir ve işittirmez.

Hadi gelin, matematiğe neden ihtiyacımız varmış bakalım.

Türkiye’de yaklaşık 100 Milyon insan var. Bunlardan kadınları çıkartın ve 50 Milyon insan kalsın. Ve bundan da çocukları ve yaşlıları çıkartın, 35 milyon kişi kalsın. Bu 35 milyon kişinin 30 milyonu sağlıklı, eli ayağı tutan insanlar olsun ve bundan da çalışan yani para kazanan 20 milyonu baz alın.

Elimizde 20 milyon para kazanan insan var… bu demektir ki, bu insanlar aylık olarak aldıkları parayla zaruri ihtiyaçlarını karşılıyor ve geri kalan paralarıyla canları ne isterse yapıyorlar. Iphone alıyorlar mesela, dokunmatik hissiyatı çok iyi olduğu için… Araba alıyorlar mesela modeli A8 olanlarından, ışık hızı modu olan arabalarmış gibi. Yani kısacası, ihtiyaçlarından fazlası var ellerinde.

Diğer tarafta ise, aç kalanlar, açlıktan uyuyamayanlar… yani ne kadar kötü senaryo varsa getirebilirsiniz aklınıza.

Şimdi az önce elimizde olan 20 milyon insan maaşlarından 1 lirayı alsak ve bir kenara koysak, sonra o 1 liraları saysak ve 20 milyon TL etse ki matematik yalan söylemez, 20 milyon TL eder

Sonra bu 20 milyon TL ile evi olmayanlara ev alsak… ki 20 Milyon TL’ye tek seferde 200 bin liralık evlerden 100 tane yani yüz tane alabiliriz ve bu demektir ki bir daha hiç kira ödemek zorunda kalmayacak yüz kişi… hayat standartları bir anda 10 kat yükselmez mi?

Matematik basittir. Devletin başında ki adamlar bunu neden düşünemiyorlar ki? Yani 1 TL ile kimse fakirlemez ya da kim 1 TL’sinin böyle bir işe gitmesine karşı çıkar ki? Çok mu zor, olmaz mı? Toki’den evler yapıp 250 TL’ye satmak ve sermayeyi bu şekilde bölmektense halkın refahı için eli ekmek tutan herkesten 1 TL’cik para alınsa da tek seferde yüzbin kişi ev sahibi olsa.

Matematiğe ihtiyacımız var, çünkü;

100 Milyon insandan 50 milyon kişi evsiz olsa, 20 Milyon kişi her gün 1 TL verse, 5 günde 100 milyon toplar ve evsiz kimseyi bırakmazdık. Ne yani saçma mı?

Ne kadar komik, sıcacık evlerinde otururken, ya da millet vekilleri 15 bin lira maaş alırlarken evsiz insanların olması ne kadar komik, ne kadar da komik zihinler var, ne kadar da komik insanların matematik bilmiyor olmaları.

Bu 1 TL’yi yine topla herkesten, yeni iş alanları kur, yeni fikirleri olana materyal sağla ama önce evsizleri ev sahibi yap, sokakta kalanları sokaktan kurtar. Kış ayında sıcacık yatağından çıktığında yerden ısıtmalı ahşap parke döşemesine basarken yatağından bir kaç derece daha soğuk olmasından hayıflanırken, yakınırken ne kadar da zor durumdasın değil mi?

Bunu akıl etmeyen ve ya bunu düşünmeyen insanlar olamaz bu dünyada, bunu aklına getirememiş insanlar olamaz… insanlar bu kadar kafasız olamaz. İnsanlar bu kadar maymun iştahlı olamaz… diyorum ama ah bu insanlar, ah bu matematikten bihaber insanlar…

Dünyanın bütün imkanları ve bütün insanları bir araya gelseler tek bir insanı bile var edemeyeceklerken ne kadar da kolay vazgeçiyorlar insan denen muhteşemlikten.

Hiç kimse, bir başkasını 1 TL’sinden fazla sevmiyor bunu ben anladım.

Oğuzhan Deniz *Matematiğe İhtiyacımız Var

Bir yorum yapın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir