Onlarların mallarında fakirler için bir hak vardır. (Zariyat Suresi 19’uncu Ayet)

Surenin tamamını okuyanlar anlayacaklardır ki, cennete gidenler için Allah övgü dolu sözlerle bahsetmektedir. Benim değinmek istediğim ise, zenginlik. Yani malı olanların malı.

Şimdi dünyanın Türkiye ülkesindeyim ve Türkçe bir şeyler yazarak derdimi anlatmak ve anlayanlar için bir takım şeyleri aydınlatmak istiyorum. Elbette herkesin aydınlatıcısı kendi feneridir ancak yine de bir ışık tutmak ne güzeldir.

Zenginlerin ki Allah onları daha da zengin etsin inşAllah mallarında gözümün olmamasıyla birlikte mallarında fakirlerin bir hakları olduklarından bihaber olduğunu düşünüyorum. Pahalı arabalara binmek, pahalı saatler takmak, pahalı elbiseler giymek elbette parası olanın hakkı, bu hakkı onlara zaten Allah vermiş ancak ”Elahmdülillah Müslümanım” diyen birisinin zenginliğinin olması çok tuhaf. Elbette zengin olabilir ancak, etrafında bunca fakir insan varken, vicdanının sesinden nasıl da uyuyabiliyorlar aklım almıyor.

Herkesin yaptığı hayır işleri kendinedir, kimse bir başkasının adına sevap kazanamaz. Bu nedenle fakirlere yardım edenlere ne mutlu ki kendilerine güzel bir yer ediniyorlar ahirette.

Bir arkadaşım bana şöyle bir soru sordu;

-Oğuz, şimdi bazı insanlar var, saçı, sakalı ve diğer her şeyiyle dine uygun, namazlarını aksatmadan kılıyor ve Allah’ın ne varsa yapıyor ancak bu kişinin altında 500 bin liralık bir araba var. Kızında aynı şekilde ve karısında da yine pahalı bir araba var, yani bu kadar dinine düşkün bir insanın bunu bu şekilde yapması ne kadar doğru?

-Etrafta fakir bitti mi ki bu kadar pahalı arabalara ya da lüks yaşamlarına devam ediyorlar?

-Haklısın, etrafta fakir bitti mi ki bu şekilde yaşamlarına devam ediyorlar?

Her şey dünyada ki maddi yaşama bağlı, yani insanlar dahil her şey madde… ve madde kalıcı değil… bedenlerimiz bile artık işlev göstermediğinde atomlarına ayrılarak başka formlarda boy gösteriyorlar. Önceden bedenimizde olan şeyler bitkiye ya da başka bir şeyde devam ettiriyorlar varlıklarını.

İşte Allah bunu bildiği yani böyle yarattığı için bizlere fakirlere yardım etmemizi söylüyor…

Selam ve sevgiyle.

Bir yorum yapın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir