Günahtan Labirentler

Görüyor gözlerim!
Sanki hiç görmemişler gibi ve sanki hiç görmüyorlar gibi.

İşitiyor kulaklarım!
Sanki hiç işitmemişler gibi ve sanki hiç işitmiyorlar gibi.

Günah böyledir işte, gözlerin hiç görür hiç görmemiş gibi.
Günah böyledir işte, işitir kulakların hiç işitmemişler gibi.

Kanla bezeli, kanlı beniz ortalıkta çırılçıplak. Öyle olmasa anlardı tüm bunları, doyabilseydi göğsü, her şeye rağmen anlardı insan tüm bunları. Kanlı günleri, kanlı dünleri ve yarınları kanlı! İçip-içip savruluyorlar yeryüzünde rüzgarla birlikte günah tohumları misali… Evet, öyledir!

İnsanlığa inancı kırılmamış tek bir insan dahi gösteremiyorlarken, insanlığa inancı olan insanların hala akıllarıyla benlikleri arasında uçumlar var. Vazgeçilmiş yeryüzünün henüz vazgeçmemiş insanları… Evet, öyledir! Yeryüzüyle birlikte yürüyorlar ölümlerine ama görmüyorlar önlerini. İşte bu yüzden sanki hiç görmemiş gibi, sanki hiç işitmemiş gibi.

Şu günahlar, şu heyhatlar, kapatmışlar gözlerini ve kulaklarını. Artık görmüyorlar ve işitmiyorlar. Derin bir sessizliğin içinde şaşkın-virane yaşıyorlar. Çıt çıkmıyorken adaletten, haliyle öğrenemiyorlar, konuşamıyorlar, çünkü onlar bilmiyorlar. Bilseler böyle yapmazlar.

Öyle demişti şair, “Hayat, dilini bilmediğin bir şarkıyı dinlemek gibidir.” ve ne güzel söylemiş şair, evet, bizim şair söyler böyle şeyleri de kendi biliyormuş gibi görünüp, bilinmezliğin ahmak yağmurlarına eşlik edip en önden ayırtır biletini.

Çünkü böyledir şairler… abartıp, mübalağa ederler de adına sanat derler. Oysa ne anlattıklarının içi doludur, ne de hissettikleri aslında anlattıklarıdır şairlerin. Onlar birer kelime cambazıdır ve cümleler onların denge sopası, paragraflar ipleridir. O paragraftan o paragrafa atlayıp dururlar… Hatta öyle cambazlardır ki, kimisi mısra, kimisi beyt deyip yaptıkları gösteriye, güya göz boyarlar.

Çünkü böyledir insanlar… gözleri boyansın isterler, şaşırmak isterler. Çünkü öyledir insan, sahip oldukları hiç yetmemiştir.

Şimdi günahlarla bezeli omuzlarında apoletleri, sinirli ve sinsi dolanıyorlar ortalarda, oralarda. Şimdi onlara inanmak veya inanmamak bize kalmış. Oysa şöyle demişti Rabb “Karanlığın baştan çıkarıcılığına kapılın veya tutunun ışığın kutsamasına!” Ve şimdi böyle oldu!

#OD | Bendeniz * Günahtan duvarlar örülmüş bir labirenttir dünya!